WYSIWYG Web Builder
www.jagdforest.cz    ©Jagdforest s. r. o.    2014    Všechna práva vyhrazena.    jagdforest@seznam.cz    Správa a aktualizace webu: Ing. Pavel Kocurek, Ph.D.

CZ550 SAFARI CLASSICS
Královským provedením kulovnic řady CZ 550 je CZ 550 Safari Classic, luxusní africká kulovnice s americkou pažbou zesílenou dvěma příčnými čepy a s tradičním africkým hledím se třemi plátky. Vyrábí se ve výkonných legendárních rážích 300 Holland&Holland Magnum, 404 Jeffery, 450 Rigby, 500 Jeffery a 505 Gibbs a není určena pro český trh, i když se asi 2 roky zpět na chvíli v ceníku zbrojovky objevovala. Už dle názvu je určena zejména na těžkou africkou zvěř; první kalibr je obdobný s 300 Winchester Magnum.

Pažba je vyrobena z výběrového dřeva a je opatřena německou lícnicí. Hlaveň je dlouhá 610 mm, opatřena tropickým hledím ve tvaru V, a celková váha zbraně je 4,53 kg. Ve zbylých částech je zbraň shodná s ostatními pětsetpadesátkami.

Můj kousek je v ráži 404 Rimless Nitro Express (Jeffery), v evropském přepisu 10,75x73. Schránka pojme 5 nábojů zmíněné ráže. Zatím mám k dispozici náboje od Normy z řady African PH se střelou Woodleigh Soft Nose 29,2 g (vo=655 m/s, Eo=6258 J). Ale i kvůli ceně jsem pořídil (a kupodivu velmi rychle) RWS se střelou Woodleigh TMR 26 g (vo=705 m/s, Eo=6461 J). Náboje vyrábí i Sauvestre, Hornady, Wolfgang Romey, Kynoch a Jaguar, což představuje poměrně široký výběr, ale v běžných loveckých potřebách na ně určitě nenarazíte. Nakonec se mi povedlo sehnat ještě krabičku Wolfgang Romey Solid 26g.

Kupodivu zbraň při řádném zalícení nekope, je ale při výstřelu poznat, jak tlačí do ramene v ose hlavně, zimní kabát a botka dělá hodně.

Zbraň je k dispozici k nahlédnutí, v případě zájmu po dohodě i k střelbě na terč na střelnici. Zbraň lze u nás i objednat, nicméně v dražším provedení Safari Classics II včetně nábojů. Cena zbraně se odvíjí od provedení. Náboje jsou k dostání v závislosti na výrobci a kurzu. Bohužel střelivo RWS v kalibru 404 Jeffery již není dostupné.

Ze zbraně jsem již na střelnici pár ran dal teď v dubnu, rozdíl oproti střelbě s kabátem v zimě je znát. Nicméně střelba je příjemná, zážitková, pokud máte správný základ; 70 kg bude asi málo. Hlaveň se při výstřelu nezvedá, tlačí mírně dozadu. Při použití mířidel zbraň střílí cca o 10 cm nahoru za použití nábojů RWS. Zbraň jsem osadil kolimátorem Docter Sight II Plus. K tomuto účelu mi puškař Ing. Lukáš Kubiš zhotovil pevnou montáž s umístěním kolimátoru mírně vepředu.

Co říkáte? Vskutku krásný pohled. Níže vkládám timeline loveckých úspěchů s touto zbraní, která je kupodivu mnohem šetrnější ke zvěřině, než klasické sedmičky, střižné hrany a obdobné častěji se vyskytující kousky.
První úlovek 3.12.2015 naháňka polesí Bílovice n. Sv., ŠLP Křtiny.

sele 8 kg
27.12.2016 naháňka MS Huslenky

sele 53 kg
7.12.2017 naháňka ŠLP Křtiny                                                                                            28.12.2017 naháňka MS Huslenky

sele 22 kg                                                                                                                               kolouch
soutěžní foto
7.12.2019 naháňka Slopné                                                                                                 14.12.2019 naháňka Velké Karlovice

sele 11 kg                                                                                                                              kolouch