WYSIWYG Web Builder
www.jagdforest.cz    ©Jagdforest s. r. o.    2014    Všechna práva vyhrazena.    jagdforest@seznam.cz    Správa a aktualizace webu: Ing. Pavel Kocurek, Ph.D.

CZ550 SAFARI MAGNUM
Ke kulovnici CZ 550 Safari Magnum jsem se dostal v roce 2013 úpně náhodou. Jednou mi zavolal kamarád, že ví o dvou ks těchto kulovnic v ráži .375 Holland&Holland Magnum. Neváhal jsem, koupě byla velmi výhodná na novou zbraň, hned jsem ji zablokoval a za týden již byla doma.

Pažba je vyrobena z výběrového dřeva a je opatřena jednoduchou bavorskou lícnicí s tvarem pažby kapřího hřbetu. Hlaveň je dlouhá 635 mm, opatřena tropickým hledím ve tvaru V, a celková váha zbraně je 4,2 kg. Pažba je zpevněna navíc dvěma příčnými šrouby. Nábojová schránka pojme 5 Hollandů.

Do zbraně jsem pořídil náboje RWS UNI Classic 19,5 g - osvědčené TUGy (vo=760 m/s, Eo=5632 J). Ze zvědavosti jsem koupil ještě krabici celoplášťů od firmy Hornady 19,44 g DGS (vo=771 m/s, Eo=5780 J). Ze zbraně je střelba velmi příjemná, pokud máte správný hmotnostní základ. Přes tropická mířidla se velmi dobře míří. Popravdě prvních 13 ran jsem na terč vystřílel poměrně rychle a pouze v tričku a trochu jsem je pocítil. Ale v kabátu na naháňce nepocítíte nic.

Drobnou nevýhodou je to, že při střelbě se náboje s měkčí špičkou oťukávají o přední stěnu schránky - na RWS UNI je to dost viditelné.

Na obrázku můžete vidět 4 rychlé rány na 50 m bez opory; 3. a 4. rána sklouzly mírně vpravo, ale rozptyl není špatný pokud by šlo o vysokou nebo divočáka.

Co se týče nábojů, jsou dobře sehnatelné. Na obrázku jsou vzorky nábojů z leva RWS UNI Classic, Hornady DGS, Norma, přebitý se střelou KJG a RWS VM srovnány s nábojem 300 Win. Mag.

Kolega má s touto zbraní dobré zkušenosti při lovu divočáků. Mně se povedlo na naháňce ulovit s touto zbraní zatím jen lišku. Další úspěchy a zkušenosti do budoucna pochopitelně přidám.

Zbraň je k dispozici k nahlédnutí, v případě zájmu po dohodě i k střelbě na terč na střelnici. Zbraň lze u nás objednat  včetně nábojů. Cena zbraně CZ 550 Safari Magnum v  ráži 375 Holland&Holland Magnum je 28900 Kč a náboj RWS UNI Classic 19,5 g vyjde na cca 80 Kč.